Rytmicznie falujący Bałtyk może wywoływać w nas uczucie błogiego spokoju. Morze to jednak nieokiełznany żywioł, czego dowodem są właśnie ruiny gotyckiego kościoła pw. św. Michała w Trzęsaczu. Z tej usytuowanej niegdyś w centrum wsi budowli pozostał dziś jedynie fragment jednej ze ścian – resztę pochłonęły z czasem fale i przesuwająca się w wyniku procesów abrazyjnych linia brzegowa.
Zatrzymując się w Lunie od tej atrakcji turystycznej dzieli Was jedynie 10 min jazdy samochodem. Naprawdę warto poświęcić więc trochę czasu, by na własne oczy zobaczyć to, co przez lata natura zrobiła z dziełem człowieka.
Historia ruin kościoła gotyckiego w Trzęsaczu
Obiekt ten wybudowany został w XIII wieku w centrum wsi Trzęsacz, ok. 2 km od linii brzegowej. Początkowo była to drewniana budowla wzniesiona na kamiennych fundamentach. W XV wieku dokonano jednak jej całkowitej przebudowy, w wyniku czego mieszkańcy Trzęsacza mogli poszczycić się okazałym murowanym kościołem. Niestety już w 1750 roku dobudowana 100 lat wcześniej drewniana wieża uległa zniszczeniu w trakcie burzy. Co równie istotne, już wtedy budowlę dzieliło od morza jedynie 58 m. Około 20 lat później morze pochłonęło przykościelny cmentarz, natomiast w 1818 roku odrestaurowana wcześniej wieża została doszczętnie zniszczona przez nadmorskie wiatry. Natura nie oszczędzała więc budowli. Ze względu na cały czas postępujące procesy abrazyjne ostatnią mszę odprawiono tu 2 sierpnia 1874 roku. W wyniku przesuwającej się linii brzegowej budowla zaczęła się obsuwać w 1900 roku, by już 4 lata później pozostały z niej tylko prezbiterium oraz fragment ściany południowej. Aby zatrzymać niszczycielski proces w 2001 roku umocniono klif, co pozwala nam dziś podziwiać zarówno pozostałe ruiny, jak i siłę morskiego żywiołu.
Legenda o bogini Zielenicy
Zgodnie z tym podaniem budowla zniszczona została przez morskie fale, by na dnie Bałtyku mogło po latach spocząć ciało bogini morza – Zielenicy. Wcześniej miał ją więzić i pochować przy kościele w Trzęsaczu miał ówczesny proboszcz parafii pw. św. Michała.