Latarnia morska w Niechorzu

Spędzając urlop w tej okolicy po prostu nie można nie dodać jej do listy atrakcji do zwiedzenia. Szczególnie, że kolejne latarnie morskie znajdują się dopiero w Kołobrzegu oraz na wzniesieniu Kikut nieopodal Wisełki i oddalone są od tej w Niechorzu o ok. 34 km i 38 km. Poza tym latarnia morska w Niechorzu jest od nich dużo wyższa, gwarantując tym samym niezapomnianą panoramę całej okolicy, którą podziwiać możemy z tarasu widokowego, usytuowanego na wysokości 37 m (pokonać trzeba 210 schodów!).

Podstawowe informacje

Latarnię morską w Niechorzu znajdziemy przy ul. Polnej 30, co sprawia, że od naszego ośrodka dzieli ją tylko ok. 15 min drogi piechotą. Mieści się ona na klifie, a u jej podnóża założony został dodatkowo ogród otoczony wysokimi żywopłotami, co jeszcze bardziej podnosi walory estetyczne tej atrakcji turystycznej, zachęcając do spędzenia tam nieco więcej czasu. To, co wyróżnia ją na tle innych tego typu obiektów w Polsce, to nie tylko wysokość, lecz także niezwykle ciekawy wygląd. Podstawa ma bowiem formę prostokąta, przybudówek ośmiokąta, a zwieńczenie stanowi dach w kształcie kopuły. Atrakcyjność obiektu zwiększają ponadto wysunięte lizeny na narożnikach, a także fakt, że do jej budowy użyto licowanej cegły – czerwonej i żółtej.

Wysokość obiektu: 45 m
Wysokość światła 62,8 m n.p.m.

Godziny otwarcia zmieniają się w ciągu roku, a obiekt może być niedostępny dla zwiedzających także z powodu silnych wiatrów. Zanim więc zaplanujemy zwiedzanie latarni morskiej, zachęcamy do sprawdzenia komunikatów na stronie atrakcji na Facebook’u: https://www.facebook.com/latarniamorskawniechorzu/

Klika słów o historii latarni morskiej w Niechorzu

Zbudowana została ona w 1866 roku, a drogę marynarzom wskazywała lampa na olej rzepakowy (rocznie zużywano go aż 1500 kg!). W trakcie II Wojny Światowej, w 1945 roku, w wyniku ostrzału uszkodzony został układ optyczny. Wycofując się, niemieccy żołnierze chcieli całkowicie zniszczyć budynek rozmieszczając w nim aż 8 min. Na szczęście, także dla współczesnych zwiedzających, obiekt udało się całkowicie rozminować. Aparatura optyczna naprawiona została jednak dopiero w 1948 roku. Generalny remont miejsce miał w 2000 roku.