Błękitna flaga

Każdego roku komisja, która składa się z przedstawicieli między innymi Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, przyznaje certyfikaty, które świadczą o spełnianiu przez kąpielisko najwyższych standardów. Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon i po jego upłynięciu należy ponownie zgłosić się do programu i spełnić wymagane przez jury warunki. W tym roku spełniła je między innymi plaża w Niechorzu, co sprawia, że jest idealnym miejscem na wypoczynek.

Pod jakimi względami sprawdzane są kąpieliska? Chodzi przede wszystkim o jakoś i bezpieczeństwo, jakie zapewniane są osobom, które zdecydują się na wypoczynek na plaży. Co dwa tygodnie należy badać jakość wody.

Ważne jest także, aby bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą pilnowali ratownicy, których liczba także określona jest w warunkach otrzymania Błękitnej Flagi.

Ale jakość i bezpieczeństwo to nie wszystko. Kolejne wymagania dotyczą także dostępności plaży – czy można do niej dotrzeć pieszo lub rowerem, jaki jest dojazd i czy jest dobrze skomunikowana z najbliższą miejscowością.

Wysokie wymogi Błękitnej Flagi dotyczą także samej plaży. Należy zaopatrzyć cały teren w odpowiednią liczbę koszy na śmieci oraz pilnować, by zawsze była ona utrzymana w czystości. Z tego względu na brzeg morza nie mogą mieć wstępu zwierzęta.

Przyznanie certyfikatu Błękitnej Flagi oznacza więc, że decydując się na wypoczynek w Niechorzu mamy pewność, że nasz czas wolny spędzimy w odpowiednich warunkach, pod czujnym okiem ratowników i bez potrzeby martwienia się, że nie uda nam się wejść do wody.